Thessalie v Řecku
Thessalie v Řecku
Thessalie je oblast, která se rozkládá ve středním Řecku. Po jedné straně je obklopena pohořím Pindos, po druhé Egejským mořem a ze severu se napojuje Makedonie. Zajímavostí je, že v minulosti byla Thessalie zatopena mořem, poté sloužila zejména pro chov dobytka a koní, a dnes je pokládána za největšího producenta obilí v celém Řecku. Návštěvníky přitahuje díky své jedinečnosti zejména komplex klášterů Meteora, postavených vysoko na skalních útesech bez přístupové cesty.
Hlavní město Thessalie v Řecku
Hlavní město Thessalie má zhruba 80 000 obyvatel a dnes stojí na místě původního osídlení, které se datuje do období mladšího paleolitu. Největší rozmach město zaznamenalo v období 4. století př.n.l., kdy bylo útočištěm posledních let významného lékaře Hippokrata, zakladatele etiky v lékařství. Město samo moc zajímavostí neposkytuje. Také proto, že bylo nuceno čelit různým nepřátelských nájezdům, včetně osmanské devastace a následnému chátrání. Na místní akropoli najdete rozvaliny tehdejšího chrámu a můžete také zajít do Archeologického muzea.
Meteora v Řecku
Svému názvu Meteora, což znamená „poletující nebo vznášející se“, komplex 24 klášterů postavených vysoko na sklaních útesech skutečně dělá čest. Je to jedna z nejnavštěvovanějších a nejvíce obdivovaných řeckých památek.
Díky své unikátní poloze na pískovcových skalách, dosahujících i 300 m nad zemí si získaly světový obdiv. Již v 9. století se osamělí poustevníci uchylovali do zdejších skal a jeskyní, za jejichž pomoci vznikl první kostelík u Svatých. Ale největší rozmach stavby klášterů přišel ve 14. století., kdy se začaly budovat vysoko položené kláštery jako obranný mechanismus proti zlu, které panuje na zemi. Se zemí byly spojeny pouze provazovými žebříky nebo velmi primitivními výtahy.
Doporučujeme: levné letenky
Prvním z nich byl klášter Megálo Metéoron z roku 1356, a po něm následovaly stavby dalších 23 klášterů. Megálo Metéoron je jedním z největších klášterů. V jeho středu je postaven chrám Proměnění Páně (Metamorfosis), dekorovaný freskami a obsahující sbírku ikon.
Dále zde stojí kostelík Dupiani, klášter Russánou s freskovou výzdobou a klášter Varlaam z roku 1518, kde můžete taktéž shlédnout cennou sbírku fresek, malé muzeum a knihovnu. Na protější straně skály se nacházejí další kláštery, ze kterých můžeme jmenovat například klášter sv. Trojice a ženský klášter Ágios Stéfanos. Svůj vrchol prodělaly kláštery v období 15. a 16. století.
Do dnešních dní je jich funkčních pět. Ti z vás, kteří mají obavu z výšek a z toho, že k prohlídce klášterů vede cesta pouze po lanovém žebříku nebo pomocí primitivního kladkostroje, se nemusí obávat. Na nápor turistů se již stihli dokonale připravit. Do skalních útesů byly vytesány široké schody a chodníky, a ty pohodlnější z vás zaveze na vrchol dokonce i autobus.
Olymp v Řecku
Olymp je jedno z nejdůležitějších míst antické historie a mytologie. Posvátná hora Olymp je domovem nejvyššího řeckého boha Dia, který ji obývá společně s ostatními bohy, a která se stala nejvěrnějším tématem antických bájí. Nejvyšší hora Řecka s vrcholem Mýtikas, který se tyčí do výšky 2917 m.n.m, je rozlehlý horský masiv dlouhý desítky kilometrů.
Celá oblast je chráněný národní park, kde se na jedno straně rýsuje kaple proto Eliáše, a na druhé můžeme najít zbytky dokládající antickou minulost. Výstup na horu Olymp není jednoduchý. Ti z vás, kdo by se touto mystickou atmosférou nechali zlákat čeká zdolat převýšení asi 2000 m, a dostat se na vrchol bude trvat minimálně šest hodin.
Obecně se doporučuje začít vaší trasu z městečka Litochoro, kde se vybavíte potřebnými prospekty a informacemi. Potom pokračovat do Prionie, odkud můžete začít stoupat na vrchol. Je vhodné si vyhradit na cestu 2 dny, s možností přenocovat v některé z horských chat. Ta nejvýše položená se nachází ve výšce 2700 m.n.m. Na výstup není požadována speciální vysokohorská výbava.