Jak do Řecka

Příjezd do Řecka

Občané členských zemí Evropské unie nepotřebují k cestě do Řecka vízum. Úplně vám postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud cestujete do Řecka v hlavní sezóně, tedy od června do září, musíte počítat s velkým množstvím turistů, a tomu odpovídající dopravní situací. Zejména hlavní proudy směřující do hlavního města bývají ucpané. Pokud si ovšem zvolíte pro návštěvu jarní období, které je ideální pro poznávací výlety, nebudete si muset s přelidněním a možnou chaotickou situací na silnicích vůbec lámat hlavu. Jaro bývá v Řecku slunečné a teplé, s velmi příjemnými teplotami.

Doporučujeme: levné letenky

Letadlem do Řecka

Nejobvyklejší, a samozřejmě také nejrychlejší způsob jak se dostat do Řecka je letadlem. Z České republiky lítají do Řecka přímé linky, a let trvá přibližně 2, 5 hodiny. Buď můžete zvolit pravidelnou linku Česká republika – Athény nebo využít služeb charterových společností, které lítají i do jiných turistických částí Řecka. K ceně letenky je klasicky připočítána ještě letištní taxa a palivový příplatek, který odráží pohybující se cenu ropy na světových trzích. Pokud tedy hledáte pouze letenku, dbejte na výběr nejvýhodnější letecké společnosti.

Tento způsob přepravy je jednoznačně nejpohodlnější, ale samozřejmě také nejdražší. Další možností, jak se dostat to Řecka, je použít buď autobusovou, popřípadě kombinovanou dopravu nebo vlak.

Kombinovaná doprava do Řecka

Kombinovaná doprava je zajištěna tam autobusem a zpět letadlem nebo obráceně. Autobusové linky obvykle dopraví cestující do Athén nebo Soluně, odkud se snadno dostanete do vašeho cílového místa poměrně hustou sítí místní hromadně dopravy.

Cesta na trase Praha-Soluň trvá okolo 23 hodin, trasa Praha-Athény přibližně 30 hodin. Cesta jedné cesty vás vyjde přibližně na něco přes 2000 Kč. Cesta vlakem je velice komplikovaná a plná přestupů, protože neexistuje z Prahy žádný přímý spoj. Tuto cestu doporučujeme pouze zapřísáhlým dobrodruhům, pro které není rychlá cesta do Řecka prioritou.

Autem do Řecka

Mnohem lepší variantou je cestovat automobilem. Čeká vás sice náročná minimálně dvacetihodinová cesta, při které musíte překonat asi 1500 km (do Athén 2000), ale na druhou stranu si jedete vlastním tempem, po vlastní ose a podle svých potřeb. Můžete zvolit buď trasu přes balkánské země Srbsko a Makedonii nebo přes Černou Horu a Albánii. Nezapomeňte však na úseky dálnic v Maďarsku, Srbsku a Řecku, které vyžadují dálniční poplatek.

Pohyb v zemi

Autopůjčovny v Řecku

Poměrně snadno můžete využít služeb autopůjčoven, které se nacházejí v každém turistickém letovisku. Kvalita a podmínky půjčení se v různých půjčovnách liší, a samozřejmě odráží i cenu. Zavedené evropské společnosti jakými jsou například Hertz, Avis nebo Inter-Rent-Europcard jsou samozřejmě dražší než místní poskytovatelé (Express, Hellas).

Při vašich cestách je dobré si udržovat plnou nádrž, protože zejména ve vnitrozemí počet čerpacích stanic klesá, a vzdálenost mezi nimi je velká. Kromě auta si můžete vypůjčit i moped, motocykl nebo například skútr. Půjčovny kol nejsou příliš obvyklé.

Taxi v Řecku

Dalším fungujícím dopravcem jsou taxislužby. Jejich stanoviště jsou téměř všude, jak na strategických a důležitých prostranstvích, tak je možné je zachytit i v ulicích měst. Jejich služby jsou poměrně drahé, dokonce dražší než je na evropské poměry obvyklé. Proto je vhodnější se s řidičem předem dohodnout.

Dvojnásobnou taxu po vás budou taxikáři chtít v době od půlnoci do časných ranních hodin, tudíž je potřeba s tím předem počítat. V Řecku je také obvyklé, že taxikáři po cestě zastavují dalším cestujícím, tudíž je dobré si hlídat cenu za váš požadovaný úsek cesty.

Autobus v Řecku

Cestování autobusem je snadné díky husté síti autobusové dopravy. Dostanete se i do odlehlých vesnic a vzdálených míst. Pokud se jedná o výlet do známých turistických oblastí, je možné si ho zjednat i prostřednictvím cestovní kanceláře. Přestože železniční síť není v Řecku nikterak hustá, zajistí vám poměrně slušnou a bezpečnou přepravu. Trasy vedou úchvatnými krajinnými sceneriemi a jízdenky jsou mnohdy levnější než u autobusů.

Vnitrostátní letecké linky v Řecku

Dalším způsobem jak se cestovat po Řecku je využít vnitrostátních leteckých linek, které vás dopraví z Athén nebo Soluně na všechny turisticky vytížené ostrovy. Ceny letenek jsou ale samozřejmě dražší než u pozemní dopravy.

Lodě v Řecku

Velmi zajímavým zážitkem je doprava lodí. Lodní společnosti zajišťují v hlavní sezóně dopravu mezi pevninou a ostrovy několikrát denně. Je však nutné si dávat pozor na jízdní řády, které se obvykle mění i několikrát za sezónu. V době mimo ni jsou totiž některé linky omezené, jiné se na tu dobu úplně ruší.Doporučujeme: Řecko | Dovolená Řecko | Last minute Řecko | Řecko | Řecko | Levné ubytování | Cestovní kancelář

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.